o co pytać fotografa ślubnego

najczęściej zadawane pytania
Najważniejsze informacje o współpracy

o co pytać fotografa

JAK PRACUJEMY

Pracujemy w stylu reporterskim. Staramy się łapać chwilę, nie przestawiać ludzi i nie przeszkadzać, nie kreujemy atmosfery. Jeśli jednak macie ochotę i harmonogram dnia na to pozwala możemy zrobić portrety  z  gośćmi, czy krótką sesję plenerową. Uwielbiamy także detale więc w trakcie każdego reportażu poświęcamy chwilę drobiazgom. W trakcie ceremonii nie używamy światła błyskowego, a na przygotowaniach staramy się je ograniczyć do minimum. Przyjęcie weselne fotografujemy z użyciem kilku niezależnych lamp zewnętrznych, które w żaden sposób nie zakłócają normalnego przebiegu zabawy.

Mieszkamy w Sosnowcu, ale dojechać możemy w dowolne miejsce w Polsce i za granicą – kwestia rozliczenia za dojazd oraz ewentualny nocleg.
Koszty dojazdu i noclegu rozliczamy przed zakończeniem dnia fotograficznego.
Standardowa stawka dojazdu – 1zł/km, w przypadku dalszych dojazdów koszt ustalany jest indywidualnie.

Tak. Fotografowanie we dwójkę pozwala na pokazanie tych samych wydarzeń na dwa sposoby – dwa spojrzenia na ten sam moment. Daje swobodę, można podzielić się pracą. Jest też nutka rywalizacji, która mobilizuje i trzyma nas na najwyższych obrotach przez cały dzień.

Tak naprawdę wiele zależy od samego filmowca i stylu jego pracy. Jeśli będzie trzymał się metr od Was – wtedy mamy duży problem, a wy ogromny dyskomfort, dlatego warto porozmawiać o sposobie pracy na samym początku.

Zamawiając film musicie zdawać sobie sprawę z tego, że będą momenty kiedy ekipa filmowa znajdzie się na Waszych zdjęciach i w drugą stronę – my możemy znaleźć się w kilku kadrach filmu.
My staramy się aby jak najmniej wchodzić w drogę ekipie filmowej i w większości przypadków nie mamy problemu ze współpracą.

Natomiast w przypadku sesji plenerowej film ma zupełnie inną konwencję i charakterystykę pracy niż zdjęcia. Konsekwencją zaproszenia filmowca na plener jest jego dwukrotne wydłużenie.
Staramy się aby zdjęcia plenerowe były jak najbardziej naturalne i spontaniczne a obecność dodatkowych osób najczęściej nie pomaga.

o co pytać fotografa

oferta

Reportaż ślubny wyceniamy zawsze indywidualnie. Kluczowe dla ceny zdjęć ślubnych są data ślubu i miejsce – a to dlatego, że staramy się podać cenę uwzględniającą wszystko ( dojazdy, ewentualne noclegi). Nasze ceny zaczynają się od 4 tysięcy. Pamiętajcie jednak aby nie kierować się jedynie ceną. Każda z ofert jakie otrzymacie jest inna. Jedne z albumami, inne bez. Zawsze kierujcie się poziomem zdjęć i kontaktem. Tak abyście z fotografem w dniu ślubu czuli się komfortowo

Każde zdjęcie jakie od nas dostajecie przechodzi nasz autorski proces obróbki. W trakcie selekcji usuwamy tylko nieudane i zdublowane zdjęcia pozostałe obrabiamy i wszystkie dobre zdjęcia trafiają do Was. Nieobrobione zdjęcia to te które po prostu do niczego się nie nadawały.

Zdjęcia zarówno na reportażu jak i na plenerze wykonujemy w formacie RAW, co pozwala na dużo większe możliwości obróbki.  ma jednak możliwości otrzymania plików RAW.

Niestety nie, czarno-białe zdjęcia dostępne są tylko jako czarno-białe.
Jeśli zależy Wam na tym aby jak najmniej zdjęć było czarno-białych prosimy o taką informację. Staramy się nie przekraczać 30% czarno-białych zdjęć w całości reportażu.

Gwarantujemy nieprzekraczalny termin 3 miesięcy od daty wykonania ostatnich zdjęć. Staramy się przygotować zdjęcia jak najszybciej, jednak zależy nam na wysokiej jakości oddawanego materiału.

Galeria internetowa to znakomite rozwiązanie dla każdej pary. 2-3 tygodnie po ślubie pojawiają się już pierwsze zdjęcia. Każda galeria zabezpieczona jest indywidualnym hasłem na naszej stronie. Do galerii najczęściej wybieramy zdjęcia zawarte w albumie i portrety z gośćmi jeśli były wykonywane.

Slideshow to skrót najważniejszych wydarzeń z dnia ślubu z podkładem muzycznym, trwający zazwyczaj ok. 5-7 minut.

Oczywiście. Album ślubny do najpiękniejsze podsumowanie Waszego dnia. Wspomnienia z dnia ślubu zasługują na godną oprawę, aby nie zniknęły pod ogromem zdjęć z codziennego życia w telefonie. Do projektu każdego albumu podchodzimy bardzo indywidualnie. Wykonanie samego albumu powierzamy tylko zaufanemu producentowi, który od wielu lat spełnia nasze wysokie wymagania jakości. Projekt albumu zawsze konsultujemy z Wami – w końcu to Wasza pamiątka. A jak wyglądają nasze albumy możecie zobaczyć TUTAJ

o co pytać fotografa

dzień ślubu

Reportaż charakteryzuje się dynamicznym rozwojem sytuacji, więc planowanie z góry ujęć jest praktycznie niemożliwe. Fotografujemy bieżące wydarzenia i dostosowujemy się do ich rozwoju. Jedyna lista ujęć jaką możecie nam przygotować to lista portretów z rodziną i przyjaciółmi. Możemy wtedy dopilnować wykonania wszystkich najważniejszych dla Was ujęć.

Przede wszystkim starajcie się zapomnieć o tym że jesteście fotografowani. Ludzie najczęściej starając się dobrze wypaść robią śmieszne miny i ustawiają się do obiektywu. Konsekwencją są sztuczne pozy, z których nie będziecie zadowoleni.

Najważniejsze abyście zachowywali się naturalnie i spontanicznie. Nie jesteśmy po to by kolekcjonować wasze miny czy wpadki, lecz po to by pokazać Wasz dzień jak najpiękniej.  Jeśli obawiacie się, że nie będziecie umieli zapomnieć o naszej obecności namawiamy na sesję narzeczeńską. Pozwoli ona poznać nas bliżej, zobaczyć jak wygląda praca z nami i w dniu ślubu szybko zapomnicie że Wam towarzyszymy.

Na początek nie martwcie się na zapas. Porozmawiajcie. Na pewno ma złe doświadczenia i w tej sytuacji trudno się dziwić jego obiekcjom. Zapewnijcie go o tym, że mamy stosowne zezwolenie z Kurii i doskonale wiemy po wielu latach pracy jak się zachować. 

Zawsze przed ceremonią idziemy się spotkać z księdzem i porozmawiać.

 

Każdy ślub jest inny i każdy ma swoje ramy czasowe, które staramy się maksymalnie wykorzystać. Z reguły wystarcza 9-12 godzin, choć czasami jesteśmy z Wami dłużej. Maksymalny czas naszej pracy to 14h. Na weselu pracujemy zwykle do 0:30, chcemy bezpiecznie dotrzeć do domu. Przy wczesnych ślubach warto zastanowić się nad odejściem od tradycyjnych godzin głównych atrakcji. Tort czy oczepiny mogą być przecież o dowolnej godzinie, a brakujących zdjęć z przygotowań nie zastąpimy 7 godziną zabawy weselnej. Jeśli chcecie zobaczyć jak może wyglądać taki timeline zerknijcie do naszego poradnika ślubnego.

Chcielibyśmy móc zrobic ją zawsze, ale nie zawsze jest to możliwe. Chcielibyśmy ponieważ Wasze emocje są nie do powtórzenia. Nawet jeśli spotykamy się na sesji w innym dniu staramy się wygspodarować kilka minut na zdjęcia w dniu ślubu. A nie zawsze ją robimy, bo czasami warunki nie sprzyjają – deszcz, niska temperatura, otoczenie lub zbyt napięty harmonogram dnia. Jeśli bardzo chcecie taką sesję to postaramy się aby wyszła jak najpiękniej.

Oczywiście. Często też namawiamy do tego nasze pary. Nawet jeśli nie chcecie zdjęć z wszystkimi z gości, warto zrobić je z najbliższą rodziną – rodzeństwem, dziadkami, rodzicami, świadkami. Pamiętajcie, że dla nich to najważniejsze zdjęcia – te gdzie jesteście z nimi. Oczywiście, że będą się zachwycać dynamicznymi fotografiami z wesela czy romantycznymi ujęciami z ceremonii czy sesji, ale te które będą w ramkach na babcinej komodzie będą właśnie tymi które wykonacie z nimi. Wbrew pozorom nie zajmuje to nie wiadomo ile czasu. Zdjęcia rodzinne nie muszą być bardzo formalne, mogą być też na luzie – zobaczcie sami. 
Na zdjęcia z rodziną zarezerwujcie sobie 20-40 min.

Aby mieć pewność, że wszyscy goście mieli zrobione zdjęcie są dwa rozwiązania. Pierwsze: wykonanie zdjęcia zbiorowego, drugie: wykonanie portretów z najważniejszymi osobami. Nie limitujemy ilości zdjęć, natomiast nie możemy zagwarantować wykonania zdjęć każdemu aby nie przeszkadzać w normalnym rytmie dnia.

Zasadniczą istotą zatrudnienia fotografa jest to aby goście mogli się bawić i nie martwić o fotografowanie. Jednak wielu z gości nie rozstaje się ze swoimi aparatami.
W trakcie przygotowań jest na tyle dużo zamieszania, że nie polecamy uczestnictwa dodatkowych osób fotografujących.
Co do ceremonii zaślubin – bardzo prosimy aby osoby które chcą Was uwiecznić trzymały się w rozsądnej odległości.
Nie możemy gościom zabronić wykonywania zdjęć, ale kiedy ma to znaczący wpływ na jakość naszego materiału, dyskretnie prosimy ich o znalezienie innego miejsca.
W najistotniejszych momentach Waszego dnia rywalizacja o to kto zrobi lepsze zdjęcia – my czy goście nie jest z korzyścią dla Was.
Dlatego prosimy – jeśli macie w rodzinie pasjonatów fotografów, spróbujcie ich przekonać aby bawili się razem z Wami, a pracę fotografa zostawili nam.

o co pytać fotografa

sesja poślubna

Na sesję w innym dniu średnio trzeba zarezerwować sobie ok. 3h, wszystko zależy od tego gdzie wykonujemy sesję, jak daleko musimy dojechać i w ile miejsc się wybieramy.
W przypadku sesji zagranicznych 1-3 dni.

Miejsce sesji plenerowej zawsze ustalamy wspólnie. Dobrze jest jeśli macie swoje pomysły – wtedy sesja zawsze jest bardziej naturalna i czujecie się swobodniej. Ale jeśli nie uda Wam się nic wymyślić – my staramy się zaproponować miejsca najbardziej Wam odpowiadające.

Jeśli w umówionym dniu pogoda nie dopisuje przekładamy sesję na inny dzień, albo, jeśli macie ochotę, fotografujemy w deszczu.
Czy warto zrobić sesję plenerową – to już pozostawiamy Wam. Sesja w innym dniu to okazja na na prawdę spektakularne zdjęcia. Bo nie ogranicza nas nic. Możemy wybrać się w góry czy nad morze, zrobić sesję o idealnej porze dnia czy nawet pojechać gdzieś dalej. Zobaczcie jak wyglądają sesje w innym dniu może to pomoże Wam w podjęciu decyzji.

Na sesję plenerową zawsze lepiej umówić w tygodniu się po ślubie. Choć mamy pary, które wybierają bardziej odległy termin. Wspólnie wybieramy pasujący termin. Dlaczego plener po ślubie? Nie trzeba martwić się o czas, o pobrudzenie sukni, jest większa swoboda, i możliwość pojechania w kilka miejsc.

Oczywiście. Jeśli zdecydujecie się – dajcie znać – wybierzemy miejsce i ustalimy szczegóły.


Fryzura i makijaż nie muszą być takie same jak w dniu ślubu. Jeśli z różnych względów nie możecie sobie pozwolić na sesję w innym dniu, możemy wykonać sesję w dniu ślubu, jednak jesteśmy ograniczeni czasowo i wiele miejsc ze względu na odległość będzie niemożliwa do zrealizowania.

Jeśli tylko chcecie to oczywiście że tak. Myślicie że jesteście niefotogeniczni? Każda nasza para to mówi i każda wygląda na zdjęciach bajecznie. Jest też zasadniczy atut sesji narzeczeńskiej – w dniu ślubu jesteśmy już jak Wasi znajomi. Nie przejmujecie się naszą obecnością, a bycie fotogafowanym nie jest dla Was żadną nadzywczajną sytuacją. Macie dalej wątpliwości – spróbujmy je w takim razie rozwiać i zobaczcie jakie są zalety sesji narzeczeńskiej.

o co pytać fotografa

formalności

Umowy podpisujemy zazwyczaj z ok. rocznym wyprzedzeniem, ale zdarzyło się już, że para zadzwoniła 3 dni przed ślubem. Warunkiem pełnej rezerwacji terminu jest podpisanie umowy oraz wpłacenie zadatku.

Oczywiście. Jeśli jesteście zdecydowani przesyłacie nam komplet informacji potrzebnych do zawarcia umowy. Na ich podstawie przygotowujemy gotową umowę i wysyłamy Wam mailowo do zatwierdzenia. Umowa jest ważna w momencie wpłaty zadatku na konto bankowe.

Rozliczamy się do 7 dni po ślubie.

Gwarantujemy zastępstwo na równorzędnym poziomie. Nie ma możliwości abyście w dniu ślubu zostali bez fotografa.

Każda para zastanawia się o co pytać fotografa. Przed spotkaniem, w trakcie, po spotkaniu. Zebraliśmy więc wszystkie najczęściej pojawiające się pytania jakie otrzymywaliśmy od naszych par. Jeśli jest pytanie na które nie znaleźliście tu odpowiedzi dajcie znać w wiadomości.