7 podstawowych błędów podczas planowania wesela

odstep

Nie ma co ukrywać, planowanie wesela, szczególnie w tradycyjnym klimacie, to duże wyzwanie. Na całe szczęście w Internecie jest mnóstwo poradników, z których można czerpać wiedzę. Warto też przeglądać tematyczne fora i grupy na facebooku. Ci, którzy mają za sobą organizację ślubu, chętnie wymieniają się doświadczeniami. A jak wiadomo, lepiej uczyć się na błędach cudzych, niż własnych. Idąc tym tropem, przygotowaliśmy dla Was listę 7 podstawowych błędów, które popełniane są w momencie planowania wesela. Przeczytajcie i zapamiętajcie. Drugiej szansy na organizację ślubu mieć już nie będziecie!

fotografia slubna bielsko  fotografia slubna bielsko

Jakich błędów nie popełnić podczas planowania wesela

  • Błąd 1: chęć zaspokojenia wszystkich gustów

Planowanie wesela, kiedy w grę wchodzą dwie rodziny o różnych gustach, wyobrażeniach tego dnia i oczekiwaniach jest wyzwaniem. Dlatego nie ma co kierować się „dobrymi radami” i wymaganiami najbliższych i znajomych. To wy jesteście organizatorami i gospodarzami Waszego ślubu. Ten dzień ma być wyjątkowy dla Was. Nie dajcie sobie narzucić pomysłów innych. W tym rodziców, którzy lubią mieć ostatnie słowo w wielu kwestiach, szczególnie jeśli płacą lub dokładają się do uroczystości. Pamiętajcie też, że summa summarum nie da się zadowolić wszystkich. Odrobina zdrowego egoizmu jest w tym przypadku jak najbardziej wskazana.

  • Błąd 2: rozplanowanie działań co do minuty

Perfekcjonizm przy planowaniu wesela może doprowadzić do obłędu! Nie ma co rozmieniać się na drobne i rozpisywać szczegółowo każdej minuty uroczystości i zabawy. Z doświadczenia wiemy, że to nigdy się nie sprawdza, a wydarzenie toczy się i tak swoim własnym rytmem. Oczywiście warto mieć ogólny harmonogram ślubu i wesela z kluczowymi momentami, np. wizyta u fryzjera, makijaż, godzina ceremonii, obiad, tort, podziękowania dla rodziców, wydanie ciepłych posiłków, zabawy, animacje dla dzieci itd. Niech to będzie jednak ramowy plan, dzięki któremu o niczym nie zapomnicie.

  • Błąd 3: duża ilość atrakcji

Współcześnie wesela organizowane są przez młode pary pod kątem dodatkowych atrakcji. W pewnym stopniu jest to spowodowane modą i chęcią pokazania się, bo u znajomej czy kuzynki była fotobudka, pokaz sztucznych ogni, fontanna czekoladowa i kto wie co jeszcze. Prawda jest jednak taka, że nie o to w tym wszystkim przecież chodzi! Jeśli macie dobry zespół i prowadzącego, a Wasi goście lubią się bawić, możecie być pewni, że w szampańskich humorach przetańczą całą noc i z sentymentem będą ją wspominać.
Jeśli Waszym marzeniem jest zorganizowanie dodatkowej niespodzianki dla gości, zróbcie to! Pamiętajcie jednak, by nie popadać w skrajności. Masa dodatkowych atrakcji, które będą rozpraszać uwagę najbliższych Wam osób, nie jest do niczego potrzebna.

  • Błąd 4: Wielu organizatorów

Znacie to przysłowie: „gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”? W przypadku wesela nie chodzi rzecz jasna o jedzenie, ale się sprawdza. Angażowanie zbyt dużej liczby osób w organizację wesela zazwyczaj nie kończy się dobrze. Przede wszystkim dlatego, że każdy ma swoją wizję idealnego ślubu i chce ją wprowadzać w życie. A przecież ten dzień należy do Was!
Jeśli potrzebujecie wsparcia rodziny lub przyjaciół, korzystajcie śmiało. Natomiast najlepiej jest delegować konkretne zadania niż pozostawiać komukolwiek w czymkolwiek wolną rękę. Zwracaj się do konkretnej osoby z konkretną prośbą i przygotowanymi wytycznymi. Tradycyjny polski ślub jest dużym przedsięwzięciem, natomiast jeśli rozplanujecie wszystko z wyprzedzeniem, możecie być spokojni, że poradzicie sobie nawet we dwoje.

  • Błąd 5: Pesymistyczne nastawienie

Dzień ślubu planujecie miesiącami i niby wszystko jest dopięte na ostatni guzik, a jednak z tyłu głowy krążą Wam myśli, że na pewno coś się wydarzy? Po pierwsze, nie krakajcie! A po drugie, nawet jeśli podczas przygotowań w dniu ślubu cokolwiek pójdzie nie tak, jak zaplanowaliście, nie ma co się załamywać. Najczęściej są to drobnostki, które nie mają znaczenia. Ten dzień jest Wasz, korzystajcie z tego pełnymi garściami. W końcu to początek najwspanialszej podróży Waszego życia.

  • Błąd 6: Brak zaufania do współpracujących osób

Niby powierzyliście oprawę muzyczną świetnemu zespołowi, który ma mnóstwo pozytywnych ocen. Niby zatrudniliście fantastycznych fotografów weselnych, których reportaże ślubne zwalają z nóg. Niby wynajęliście najlepszy lokal weselny z doskonałą kuchnią, a jednak nadal w głowie tli się niepewność. Jeśli tak jest, wrzućcie na luz! Wiemy, że planowanie wesela to wyzwanie, duże i kosztowne przedsięwzięcie, ale miejcie zaufanie do ludzi, którym powierzyliście konkretne działania. Jeśli starannie szukaliście wykonawców i wiecie, że zawsze stają na wysokości zadania, nie martwcie się na zapas.

  • Błąd 7: Pośpiech

Gorączka przedślubnych przygotowań powoduje, że minuty biegną zdecydowanie szybciej. Często młode pary, szczególnie panny młode, obawiają się, że mimo umówionych z wyprzedzeniem wizyt u kosmetyczki czy fryzjerki nie zdążą ze wszystkim na czas. Pojawia się stres, nerwy i niektóre rzeczy robi się bez namysłu. Zupełnie niepotrzebnie! Na pewno analizowaliście każdy punkt ślubnego scenariusza wiele razy. Kluczem do sukcesu jest rozplanowanie wszystkiego z niewielkim zapasem czasu. Jeśli zadbacie o to wcześniej, dzień ślubu upłynie na spokojnych działaniach i w miłej atmosferze. Tak przecież powinno być, zgodzicie się?

fotograf na slub rybnik  fotograf na slub rybnik

I na koniec…

Prawdą jest, że w natłoku ślubnych przygotowań łatwo się pogubić. Jeśli przymierzacie się do planowania wesela mamy dla Was jedną radę: tylko spokój może Was uratować . Kiedy już wyznaczycie datę, opracujcie wspólnie harmonogram działań i realizujcie kolejne punkty. Dzięki temu tydzień po tygodniu będziecie bliżej upragnionego celu, a co najważniejsze, wszystko będzie pod kontrolą.
Powodzenia!

Spodobały ci się zdjęcia?

Twoje też mogą być takie

Jeśli właśnie szukasz fotografa na ślub napisz do nas!
Sprawdzimy termin i przygotujemy ofertę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *