Jak wybrać fotografa na ślub - Fotodziwaki.pl

Jak wybrać fotografa ślubnego

Beznazwy-1

Jak wybrać fotografa na ślub

Planowanie ślubu jest, wbrew pozorom ogromnym wyzwaniem. Ma to być Wasze święto, wasz czas i wszystko powinno być idealne. Dużo czasu spędzacie wybierają salę, kreacje ślubne i muzykę. Równie istotnym elementem jest właściwy wybór fotografa ślubnego. Pamiętajcie – po ślubie zostaną współmałżonkowie, obrączki i właśnie zdjęcia. To właśnie dzięki zdjęciom będziecie mogli wrócić do dnia ślubu i poczuć wszystko jeszcze raz. Jak wybrać fotografa na ślub? Sercem. Jest wiele czynników które pary biorą pod uwagę. Najważniejszy z nich to oczywiście zdjęcia. Te po prostu muszą się Wam podobać. Nie musicie być specjalistami w zakresie fotografii ślubnej czy jakiejkolwiek. Albo zdjęcia, które widzicie się Wam podobają i widzicie oczami wyobraźni na nich siebie albo nie. Każdy fotograf wykonuje reportaż ślubny w swoim stylu i nie zmieni go dlatego, że ktoś o to poprosi. Tak widzi i czuje, tak pokazuje to na swoich zdjęciach. Jeśli nie widzicie siebie na nich szukacie po prostu dalej.

jak-wybrac-fotografa-na-slub_002

Decydować się czy nie?
Wiele par szukając oszczędności rozważa rezygnację z fotografa i zdaje się na kreatywność gości, którzy przychodzą często z aparatami bądź, o zgrozo, telefonami. Efektem tego są kiepskie technicznie zdjęcia o zupełnie przypadkowej treści. Na dodatek pogarszające się z kolejnymi godzinami zabawy. Jeśli poprosicie jednego z gości by to on robił zdjęcia to jest to tak jakbyście wprost powiedzieli – nie chcemy byś się bawił. Wasi najbliżsi powinni się bawić i celebrować Wasze święto a nie przejmować się czy wszystko uwiecznili.

Kiedy zacząć poszukiwania fotografa…
Fotografa zacznijcie szukać zaraz po ustaleniu terminu ślubu. Im wcześniej się tym zajmiecie, tym większe pole wyboru. Najbezpieczniej jest szukać 1-1,5 roku przed ślubem. Oczywiście, zdarza się, że i 2-3 miesiące przed ślubem trafi się wolny termin. Ale im lepszy fotograf, tym mniejsza na to szansa.

Gdzie szukać?

Jak wybrać fotografa na ślub, nad tym łamie sobie głowę niejedna panna młoda. Początki łatwe nie są ale im dalej w las tym wiele się rozjaśnia. Szukając fotografa na ślub pierwsze kroki pary kierują do znajomych, którzy są już po ślubie. Nawet jeśli są oni zadowoleni i polecają poproście ich o pokazanie albumów i zdjęć, wiadomo że swoje zdjęcia każdy odbiera bardziej emocjonalnie, mniej obiektywnie. Dlatego też warto zapoznać się z gotowym materiałem. Obecnie możliwości poszukiwania fotografa są ogromne. Oprócz najpopularniejszego – google – są portale i katalogi ślubne gdzie mamy wszystko “w pigułce”. W sezonie jesienno-zimowym organizowane są regularnie targi ślubne. Tutaj jednak trzeba liczyć się z dosłownym przytłoczeniem informacjami i traktować je ostrożnie.
Jeśli rozważacie kogoś początkującego, kto dopiero zaczyna musicie albo bardzo mu ufać albo lubić życie na krawędzi. Podobnie jeśli ktoś fotografuje na codzień krajobrazy czy architekturę niekoniecznie poradzi sobie tak samo dobrze z reportażem ślubnym. A jeśli planujecie poprosić znajomych aby jednocześnie fotografowali i bawili się z Wami, to zrezygnujcie z tego pomysłu. Zróbcie z nimi sesję narzeczeńską albo ślubną ale w dniu ślubu niech cieszą się i bawią razem z Wami.

jak-wybrac-fotografa-na-slub_004 jak-wybrac-fotografa-na-slub_005

Na co zwracać uwagę przy wyborze fotografa czyli jak wybrać fotografa na ślub
Praktycznie każdy fotograf ma stronę internetową, gdzie prezentuje portfolio. Zobaczycie czy prezentowane zdjęcia Wam odpowiadają. Czy klimat jaki jest na zdjęciach jest taki jak się Wam podoba. Są pary które preferują jasne prawie białe zdjęcia i takie które wolą ciemniejsze i bardziej klimatyczne. Oczywiście wiele zależy od samego otoczenia – w ciemnych pomieszczeniach trudno o bardzo jasne zdjęcia. Podobnie jest z tym co zdjęcia przedstawiają. Jedni fotografowie dobrze czują się w pozowanych i aranżowanych sytuacjach inni preferują naturalność i spontaniczność jak my. Jeśli macie możliwość zobaczenia pełniejszych historii przed spotkaniem koniecznie obejrzyjcie. Da Wam to pogląd na poziom całości zdjęć. Łatwiej jest wybrać 30 najlepszych z całego dorobku niż z jednego ślubu zebrać równy poziom. 
Po dokonaniu wstępnej selekcji warto umówić się na spotkanie z wybranymi fotografami. Nic nie zastąpi kontaktu osobistego. Na spotkaniu nie tylko obejrzycie zdjęcia na żywo. Przede wszystkim ocenicie, czy osoba ta odpowiada Wam charakterem i osobowością. W końcu ma Wam towarzyszyć w najważniejszym dniu – istotne jest byście złapali od razu dobry kontakt. To trochę tak jak z zakochiwaniem się. Albo chemia jest albo chemii nie ma. Wesela i ślubu nie powtórzycie więc lepiej powierzyć fotografowanie komuś kto czuje tak jak Wy. Kto jest z tej samej bajki co Wy.

jak-wybrac-fotografa-na-slub_001 jak-wybrac-fotografa-na-slub_003

Jak kształtują się ceny – ile kosztuje fotograf na ślub
Oczywistym jest, że jednym z kryteriów wyboru fotografa jest cena. Jednak pamiętajcie – jeśli coś jest za tanie, to jest w tym haczyk. Nie stawiajcie ceny jako najważniejszego kryterium wyboru. Wiadomo, że musicie trzymać się ustalonego budżetu, ale są rzeczy których tylko na pieniądze nie da się przeliczyć. 
Cena za reportaż ślubny uwzględnia wiele elementów: cała góra sprzętu(również zapasowego), lata szkoleń, doświadczenie to wszystko przekłada się na stawki. To co dostajecie w cenie usługi – czas pracy w dniu ślubu, przy obróbce, albumy, dojazd. Nigdy nie rzucajcie haseł super chcemy ale 1500 taniej. To tak nie działa Spotkajcie się choćby online, porozmawiajcie. Jeśli wszystko Wam odpowiada podpiszcie umowę. Nie przerażajcie się jej długością. Im krótsza tym większe ryzyko niedomówień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *