Jak wybrać fotografa ślubnego

odstep

Planowanie ślubu jest, wbrew pozorom ogromnym wyzwaniem. Ma to być Wasze święto, wasz czas i wszystko powinno być idealne. Dużo czasu spędzacie wybierają salę, kreacje ślubne i muzykę. Równie istotnym elementem jest właściwy wybór fotografa ślubnego. Pamiętajcie – po ślubie zostaną współmałżonkowie, obrączki i właśnie zdjęcia. To właśnie dzięki zdjęciom będziecie mogli wrócić do dnia ślubu i poczuć wszystko jeszcze raz.

Jak wybrać fotografa na ślub?

Współpraca z fotografem, a zwłaszcza ta dobra pozwala wam mieć najlepsze zdjęcia ślubne.
Zastanówcie się na starcie jakie zdjęcia chcielibyście mieć, dopiero przystępujcie do castingu. To kiepskie słowo ale tak właśnie jest. Ważne jest abyście wiedzieli czego chcecie. Wtedy fotograf którego wybierzecie zrobi wam zdjęcia waszych marzeń.

Każdy fotograf wykonuje reportaż ślubny w swoim stylu i nie zmieni go dlatego, że ktoś o to poprosi. Tak widzi i czuje, tak pokazuje to na swoich zdjęciach. Jeśli nie widzicie siebie na nich szukacie po prostu dalej. Pamiętajcie, że te zdjęcia zostaną z wami do końca życia, więc ten wybór jest często trudny.

Nie musicie być ekspertami fotografii aby dokonać tego wyboru dobrze, bo dla każdego dobrze oznacza coś innego – każdemu podobają się inne zdjęcia. Więc jeśli podobają się wam czyjeś pracę – pytajcie o szczegóły. Wysyłanie zapytań do setek fotografów z listy, których zdjęć nawet nie widzieliście jest kompletna stratą czasu. Portfolio powinno być jednym z najważniejszych kryteriów jak wybrać fotografa na ślub i wesele.

Jest wiele czynników które pary biorą pod uwagę. Najważniejszy z nich to oczywiście zdjęcia. Te po prostu muszą się Wam podobać. Nie musicie być specjalistami w zakresie fotografii ślubnej czy jakiejkolwiek. Albo zdjęcia, które widzicie się Wam podobają i widzicie oczami wyobraźni na nich siebie albo nie.

jak-wybrac-fotografa-na-slub

Decydować się czy nie?

Wiele par szukając oszczędności rozważa rezygnację z fotografa i zdaje się na kreatywność gości, którzy przychodzą często z aparatami bądź, o zgrozo, telefonami. Efektem tego są kiepskie technicznie zdjęcia o zupełnie przypadkowej treści. Na dodatek pogarszające się z kolejnymi godzinami zabawy. Jeśli poprosicie jednego z gości by to on robił zdjęcia to jest to tak jakbyście wprost powiedzieli – nie chcemy byś się bawił. Wasi najbliżsi powinni się bawić i celebrować Wasze święto a nie przejmować się czy wszystko uwiecznili.

Kiedy zacząć poszukiwania fotografa…

Fotografa zacznijcie szukać zaraz po ustaleniu terminu ślubu. Im wcześniej się tym zajmiecie, tym większe pole wyboru. Nie ma co panikować i 3 lata przed ślubem rezerwować termin ale nie czekajcie też do ostatniej chwili. Każdy dobrej klasy fotograf na terminy zarezerwowane z wyprzedzeniem, ale na żaden termin nie ma reguły i są daty które znikają w pierwszej kolejności a inne czekają sobie długo. Zawsze warto pytać bo można się zaskoczyć. Czasami podpisujemy umowy na tydzień przed ślubem.
Najbezpieczniej jest szukać 1-1,5 roku przed ślubem.

Gdzie szukać?

Jak wybrać fotografa na ślub, nad tym łamie sobie głowę niejedna panna młoda. Początki łatwe nie są ale im dalej w las tym wiele się rozjaśnia.

POLECENIA ZNAJOMYCH
Szukając fotografa na ślub pierwsze kroki pary kierują do znajomych, którzy są już po ślubie. Nawet jeśli są oni zadowoleni i polecają poproście ich o pokazanie albumów i zdjęć, wiadomo że swoje zdjęcia każdy odbiera bardziej emocjonalnie, mniej obiektywnie. Dlatego też warto zapoznać się z gotowym materiałem. Obecnie możliwości poszukiwania fotografa są ogromne.

INTERNET
Oprócz najpopularniejszego – google – są portale i katalogi ślubne gdzie mamy wszystko „w pigułce”. W sezonie jesienno-zimowym organizowane są regularnie targi ślubne. Tutaj jednak trzeba liczyć się z dosłownym przytłoczeniem informacjami i traktować je ostrożnie.


Jeśli rozważacie kogoś początkującego, kto dopiero zaczyna musicie albo bardzo mu ufać albo lubić życie na krawędzi. Podobnie jeśli ktoś fotografuje na codzień krajobrazy czy architekturę niekoniecznie poradzi sobie tak samo dobrze z reportażem ślubnym. A jeśli planujecie poprosić znajomych aby jednocześnie fotografowali i bawili się z Wami, to zrezygnujcie z tego pomysłu. Zróbcie z nimi sesję narzeczeńską albo ślubną ale w dniu ślubu niech cieszą się i bawią razem z Wami.

jak wybrac fotografa na slub 004 - 1

Na co zwracać uwagę przy wyborze fotografa czyli jak wybrać fotografa na ślub

Praktycznie każdy fotograf ma stronę internetową, gdzie prezentuje portfolio. Zobaczycie czy prezentowane zdjęcia Wam odpowiadają. Czy klimat jaki jest na zdjęciach jest taki jak się Wam podoba. Są pary które preferują jasne prawie białe zdjęcia i takie które wolą ciemniejsze i bardziej klimatyczne. Oczywiście wiele zależy od samego otoczenia – w ciemnych pomieszczeniach trudno o bardzo jasne zdjęcia. Podobnie jest z tym co zdjęcia przedstawiają. Jedni fotografowie dobrze czują się w pozowanych i aranżowanych sytuacjach inni preferują naturalność i spontaniczność jak my. Jeśli macie możliwość zobaczenia pełniejszych historii przed spotkaniem koniecznie obejrzyjcie. Da Wam to pogląd na poziom całości zdjęć. Łatwiej jest wybrać 30 najlepszych z całego dorobku niż z jednego ślubu zebrać równy poziom. 


Po dokonaniu wstępnej selekcji warto umówić się na spotkanie z wybranymi fotografami. Nic nie zastąpi kontaktu osobistego. Na spotkaniu nie tylko obejrzycie zdjęcia na żywo. Przede wszystkim ocenicie, czy osoba ta odpowiada Wam charakterem i osobowością. W końcu ma Wam towarzyszyć w najważniejszym dniu – istotne jest byście złapali od razu dobry kontakt. To trochę tak jak z zakochiwaniem się. Albo chemia jest albo chemii nie ma. Wesela i ślubu nie powtórzycie więc lepiej powierzyć fotografowanie komuś kto czuje tak jak Wy. Kto jest z tej samej bajki co Wy.

jak wybrac fotografa na slub 001 - 2
jak wybrac fotografa na slub 003 - 3

Jak kształtują się ceny – ile kosztuje fotograf na ślub

Kwestia drażliwa bo ludzie nie lubią rozmawiać o pieniądzach. I nie chodzi tu o wyliczenia kosztów szkoleń czy sprzętu lat doświadczenia czy innych rzeczy. Temat jest trudny bo różnice w cenie są ogromne. Fotografowie różnią się doświadczeniem, zakresem oferowanej usługi i wieloma innymi czynnikami nie koniecznie mierzalnymi finansowo. Jeśli zadajesz sobie to pytanie jak wybrać fotografa na ślub – odpowiemy, że na pewno nie wybieraj według najniższej ceny. Cena owszem jest ważna ale nie powinna być jedynym czynnikiem wpływającym na wasz wybór. Porównanie ofert tylko ceną nie mówi kompletnie nic, bo każda oferta różni się ilością zdjęć, czasu pracy, dojazdem czy albumami. Ale mamy w Polsce tysiące fotografów na pewno uda się wam znaleźć swoją perełkę.
Oczywistym jest, że jednym z kryteriów wyboru fotografa jest cena. Jednak pamiętajcie – jeśli coś jest za tanie, to jest w tym haczyk. Nie stawiajcie ceny jako najważniejszego kryterium wyboru. Wiadomo, że musicie trzymać się ustalonego budżetu, ale są rzeczy których tylko na pieniądze nie da się przeliczyć. 

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ

Fotograf ma tylko dwie ręce

Fotograf czasami duet fotografów to dalej tylko ludzie. Nie da się zagwarantować uchwycenia każdej sekundy. Oczywiście nie mówimy tu o pominięciu kluczowych momentów, bo zakładamy, że rozważacie tylko poważnych ludzi jako waszych fotografów ślubnych. Porozmawiajcie o tym co jest dla was najważniejsze w zdjęciach, aby fotograf miał na uwadze wasze priorytety.

Z rodziną najlepiej na zdjęciach

Często rodziny mają różne doświadczenia z byciem fotografowanym. Nam zdarzają się ogromnie rzadko osoby które nie lubią być fotografowane. Zawsze prosimy o wskazanie, kto z gości ma taki problem. Często staramy się rozmawiać i zwykle udaje się wyjaśnić jak pracujemy i że nie będzie zdjęć niekorzystnych z kotletem przy ustach. Uwierzcie bywa i tak…
Zawsze warto wspomnieć o sytuacjach spornych czy rozwodach w rodzinie, aby uniknąć wpadek towarzyskich. Jeśli mamy kogoś fotografować mniej też dobrze jest wiedzieć wcześniej. Pamiętajcie że zawsze warto rozmawiać. Dzięki temu nam fotografom pracuje się lepiej a wy macie zdjęcia dokładnie takie jakie się wam marzyły

Spodobały ci się zdjęcia?

Twoje też mogą być takie

Jeśli właśnie szukasz fotografa na ślub napisz do nas!
Sprawdzimy termin i przygotujemy ofertę

Sprawdzimy termin i przygotujemy ofertę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KORZYSTAMY Z CIASTECZEK ABY ŚWIADCZYĆ USŁUGI NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE. DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY OZNACZA, ŻE ZGADZASZ SIĘ NA ICH UŻYCIE. O POLITYCE PRYWATNOŚCI I CIASTECZKACH PRZECZYTASZ – TUTAJ