Sprzęt fotografa ślubnego

odstep

Technikalia, coś co uwielbiają zapaleńcy fotografii. Czym zostało zrobione zdjęcie, jaki obiektyw, jaki aparat, jakie ustawienia. Zastanawiamy się czy filmowcy też mają ten sam zestaw pytań, czy ktoś z Was – Młode Pary – pytał swojego filmowca jakiego sprzętu używa? Nam nie zdarza się to pytanie często. Wychodzimy też z założenia, że ważniejsze jest kto ten sprzęt ma w rękach. Bo aparat sam zdjęć nie zrobi, tak samo jak komputer sam nie pisze aplikacji w IT. Po drugiej stronie tego kija stoi stwierdzenie, że dobry fotograf to i kijem zrobi dobre zdjęcie. Jest to na swój pokrętny sposób prawda. Dla nas sprzęt jest narzędziem, które w najwygodniejszy sposób ma pozwolić nam robić najlepsze zdjęcia jakie potrafimy zrobić. Bez elementu ludzkiego – wrażliwości, spojrzenia nie powstanie dobre zdjęcie, wiadomo czasami odrobina szczęścia się też przydaje. Marka nie ma żadnego znaczenia.
No dobrze ale teraz już trochę o tym czego używamy w naszej pracy fotograficznej – czego tak na prawdę potrzebuje fotograf ślubny.

001-sprzet-fotografa-slubnego 002-sprzet-fotografa-slubnego 

Sprzęt fotografa ślubnego

 • APARAT
  Pierwsze zdjęcia ślubne wykonaliśmy lustrzankami Nikona. To były śluby naszych znajomych. Zrobiliśmy je tak dla sprawdzenia czy nam się spodoba. Szybko kupiliśmy nowe aparaty, bo okazało się że fotografia ślubna jest nieziemską przygodą dla nas. Więc kupiliśmy pierwsze lustrzanki z Sony. Kto nas wtedy znał mówił, że zwariowaliśmy, że na Playstation się gra a nie zdjęcia robi. Ale, że my zawsze po swojemu idziemy, jak koty, zawsze swoimi drogami, zmieniliśmy jedne Sony na drugie Sony i tak zaczęliśmy pierwszy poważny sezon ślubny. Po kilku latach kiedy poczuliśmy że nasz sprzęt nas ogranicza, zmieniliśmy na Canona. Z aparatami Canona byliśmy długo, aż poczuliśmy to samo co przy Sony, że trzeba wymienić na nowe. W biznesie fotografa ślubnego oprócz wielkiej pasji do robienia zdjęć trzeba trzeźwo myśleć i dobrze liczyć, bo pieniądze wydaje się szybko zwłaszcza na sprzęt. Biznesową decyzją kupiliśmy Nikona, na którym pracujemy dzisiaj. Lustrzanki, którymi fotografujemy to bardzo dobry sprzęt, który pozwala nam na pracę w trudnych warunkach i sprawdza się w 100% w najciemniejszym kościele i na sali kiedy wysiądzie prąd. Cenimy sobie też aparaty za tryb cichej migawki, zwłaszcza w kościele.
 • OBIEKTYWY
  Kiedy zaczynaliśmy fotografować mieliśmy tylko zoomy. Inne obiektywy były poza zasięgiem finansowym. Z czasem kiedy zarabialiśmy lepiej zmieniliśmy zoomy na stałoogniskowe obiektywy pozostawiając zoomy własnym nogom. W różnych sytuacjach potrzebujemy różnych obiektywów więc mamy i to i to. Zawsze stawialiśmy na dobrej klasy optykę, bo dobry obiektyw to dobra jakość zdjęcia. Posiadając szeroki wybór obiektywów możemy zawsze sprawnie reagować na to co się dzieje. Kiedy nagle zgaśnie światło czy kiedy potrzebujemy być ultradyskretni.
 • LAMPY BŁYSKOWE
  Z lamp korzystamy głównie na weselu. Zwykle znikają przy światłach zespołu czy dj-a, a my mamy możliwość 100% kontroli nad tym co robimy. Otrzymujemy dokładnie te zdjęcia, które widzimy w naszych głowach. Nie ma w tym przypadku. Dzięki temu praca nad materiałem jest przyjemniejsza i sprawniejsza.
 • WSZYSTKO TO CZEGO NIE WIDAĆ
  Komputery – dwie identyczne jednostki, o osiągach prawie gamingowych – Lightroom i Photoshop na byle czym bez opóźnień nie chcą chodzić – a nic nie denerwuje człowieka niż komputer, który się zastanawia. A zastanawiać ma się nad czym – załadowanie 1000 zdjęć każdego po 25MB…
  Backup – nazywają nas paranoikami – ale w tym zakresie mamy swoje zasady i wolimy mieć jeden dysk za dużo niż jeden dysk za mało. Mamy więc 4. Jeden w chmurze, jeden zawsze przy sobie i dwa tak na wszelki wypadek – oprócz podstawowego.
  Oprogramowanie – podstawowe narzędzia – Lightroom i Photoshop, bez nich nasze życie i praca byłyby pasmem niekończącej się udręki, podobnie bez programu, z którego korzystamy przy selekcji. Kiedyś tą część załatwiał Lightroom, ale Photomoechanic jest milion razy szybszy – więc oszczędza nam łącznie kilka dni życia w roku. Podobne oszczędności czasu generuje program do projektowania albumów, program do prezentacji, i to co uwielbiają nasze pary – aplikacja do galerii online i projekt albumu online, gdzie z własnej kanapy możecie nanosić poprawki do albumu.
  Drobiazgi takie jak program do poczty z zabezpieczeniem antywirusowym, księgowość, planner publikacji w social mediach, zabezpieczenie naszej strony www, pewnie jeszcze o wielu rzeczach zapomnieliśmy, ale sporo tego jest.

003-sprzet-fotografa-slubnego 004-sprzet-fotografa-slubnego

Spodobały ci się zdjęcia?

Twoje też mogą być takie

Jeśli właśnie szukasz fotografa na ślub napisz do nas!
Sprawdzimy termin i przygotujemy ofertę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *