Co kraj to obyczaj, co region to zwyczaj! I w kwestii tradycji weselnych jest podobnie. Mimo tego, że czasy się zmieniają i śluby oraz uroczystości weselne wyglądają zupełnie inaczej niż kiedyś, to jednak pewne elementy pozostały takie same. Jeśli mieliście okazję uczestniczyć w ślubach bliskich Wam osób, to z pewnością zauważyliście, że każdy z nich ma kilka stałych punktów. Są to tradycje weselne praktykowane niemal wszędzie. Jesteśmy ciekawi, czy znacie je wszystkie i czy zrealizujecie je w dniu Waszego ślubu?
I. Wyprowadzenie pana młodego
Historia tego zwyczaju sięga nawet kilkuset lat wstecz. A co ciekawe, istnieją dwie wersje, które go tłumaczą. Różnią się latami i szerokościami geograficznymi, ale obie są prawdziwe. No więc, skąd się wziął i co oznacza? Pierwsza wersja mówi (Uwaga! Te rewelacje zawsze zaskakują pary młode, gdy im o tym opowiadamy!), że dawniej pan młody często nie chciał dobrowolnie się żenić. Były to czasy, kiedy organizowano śluby, które były bardziej umową biznesową między konkretnymi rodzinami niż prawdziwym uczuciem łączącym dwoje ludzi. Dlatego też w razie oporu praktykowano wyprowadzenie pana młodego z domu przy użyciu siły i doprowadzenie go do ołtarza. Oczywiście bez przemocy, finalnie główny bohater wydarzenia musiał prezentować się przecież godnie. Ale takie są fakty.
Druga wersja jest znacznie bardziej optymistyczna! Według zwyczaju mężczyzna z rodzinnego domu powinien być wyprowadzony w sposób uroczysty. Dawniej towarzyszyły temu przyśpiewki i krótkie zabawy zorganizowane przez drużbę, rodzinę i przyjaciół. W trakcie wyprowadzania pan młody dziękował rodzicom za wszystko, co do tej pory dla niego uczynili, a następnie ruszał w drogę do domu przyszłej żony. W niektórych częściach kraju pan młody wyprowadzany był przez orszak składający się z samych kobiet: sióstr, przyjaciółek, kuzynek.
II. Wykupiny
Na czym polegają? W tym przypadku to pan młody musi się postarać, by wykupić przyszłą żonę z domu rodzinnego. A dokonać tego może poprzez obdarowanie rodziców i rodzeństwa panny młodej symbolicznymi prezentami (słodycze, alkohol) lub składając przyrzeczenia / deklaracje. Mają one za zadanie zagwarantować przyszłej żonie szczęśliwe życie. Panna młoda spotyka się z przyszłym mężem dopiero w momencie, gdy jej rodzice będą usatysfakcjonowani staraniami przyszłego zięcia.
III. Błogosławieństwo rodziców
Błogosławieństwo za dawnych lat…
Wyjątkowa chwila, podczas której bardzo często emocje biorą górę i pojawiają się pierwsze łzy wzruszenia. Jest pewnego rodzaju wstępem do uroczystej ceremonii w kościele. Dawniej błogosławieństwo rodziców odbywało się według opracowanego wcześniej scenariusza, a cała akcja toczyła się w specjalnie przygotowanym na tę okazję pokoju. Młodzi klękając przed rodzicami dziękowali im za trud włożony w ich wychowanie, miłość i wsparcie, a także prosili o udzielenie błogosławieństwa. Wówczas rodzice stawiali na czołach klęczących narzeczonych znak krzyża, kropili ich wodą święconą po głowach i całowali w czoło na znak udzielonej zgody i życzenia wszelkiej pomyślności. Towarzyszyły temu przyśpiewki orkiestry pod domem.
A jak się to robi aktualnie?
Współcześnie zwyczaj błogosławieństwa jest bardzo uproszczony. Najczęściej odbywa się w domu panny młodej lub jeśli uroczystość zorganizowana jest poza miejscem zamieszkania, np. w pokoju hotelowym. Kiedy w wyznaczonym miejscu zbiorą się już wszystkie osoby, narzeczeni proszą rodziców o udzielenie błogosławieństwa. Następnie każdy z nich podchodzi pojedynczo do klęczącej lub stojącej młodej pary, wykonuje znak krzyża na czole i podaje figurkę krzyża do pocałowania. To ważne, by rodzice podchodzili pojedynczo, ponieważ fotograf ma czas i możliwość, by wykonać indywidualne pamiątkowe ujęcia.
IV. Bramy
Tradycją niemal w całej Polsce, szczególnie w mniejszych miejscowościach, jest organizacja bram dla młodej pary. Tworzą je zazwyczaj znajomi, sąsiedzi lub obce osoby, które chcą, by narzeczeni wykupili dalszą drogę do kościoła. Bramy weselne to najczęściej aranżowane scenki przez przebranych ludzi lub mini konkursy dla młodej pary. Zwyczaj nakazuje, by tych, którzy zorganizują bramę obdarować ciastem i alkoholem weselnym.
V. Obsypanie ryżem lub płatkami kwiatów
W momencie wyjścia z kościoła, zgromadzeni goście obsypują nowożeńców ryżem, kwiatami, cukierkami lub pieniążkami. Ze względów praktycznych sypanie ryżem jest stosowane coraz rzadziej. Najczęściej drużby zakupują confetti lub rozrzucają drobne pieniążki i słodkości, które młoda para zbiera razem z najmłodszymi gośćmi.
O możliwość rozsypania czegokolwiek przy wyjściu młodej pary należy dopytać wcześniej księdza lub osobę zarządzającą terenem kościoła. Trzeba też zadbać, by po mszy świętej wszystkie dekoracje i rozsypane elementy zostały uprzątnięte.
VI. Powitanie chlebem i solą
Przed wejściem na salę weselną nowożeńcy w obecności wszystkich gości witani są przez rodziców lub obsługę lokalu chlebem, solą i dwoma kieliszkami wódki. Wedle tradycji po wypiciu alkoholu młoda para powinna stłuc szkło poprzez wyrzucenie go za siebie przez prawe ramię. Ma to zagwarantować pomyślność i wiele szczęśliwie spędzonych wspólnie chwil. A dlaczego chleb i sól? Chleb jest symbolem dostatku, z kolei sól zapewnia trwałość związku i uczucia.
VII. Przenoszenie przez próg
Symboliczny moment, w którym nowożeńcy wkraczają szczęśliwie w nowe, wspólne życie. Po przywitaniu przez rodziców pan młody przenosi swą żonę przez próg drzwi. Dzięki temu chroni ją przed ewentualnym potknięciem się, które uważano w dawnych czasach za zły znak.
VIII. Krojenie tortu
Obowiązkowym punktem wesela jest symboliczne pokrojenie tortu przez młodą parę. Co ono znaczy? Wedle przekazów osoba, której dłoń jest na wierzchu w trakcie krojenia i która pierwsza zacznie karmić, będzie miała w domu decydujący głos. Kiedy zaś tort zostanie pokrojony, młodzi powinni podzielić się nim ze wszystkimi gośćmi. Ma im to zagwarantować słodkie życie i bogactwo.
Na co warto zwrócić uwagę w przypadku tej atrakcji? Jeśli zdecydowaliście się na tort wjeżdżający na salę z płonącymi racami, najbardziej spektakularny efekt osiągniecie, gdy nastąpi to po zapadnięciu zmroku. Fotograf będzie miał wówczas możliwość uchwycić przepiękne kadry z wami i tortem w rolach głównych.
IX. Oczepiny
Tuż przed północą na środek sali weselnej zapraszane są wszystkie dziewczyny i kobiety stanu wolnego, z których wyłoniona zostaje następczyni panny młodej. Można tego dokonać na wiele sposobów. Najpopularniejszym jest rzucanie za siebie bukietu kwiatów, welonu lub podwiązki. Oprócz tego zespół weselny może zaproponować konkurs, który wskaże zwyciężczynię. Podobnie wygląda wybór przyszłego pana młodego. Kawalerowie zapraszani są na środek parkietu, a w drodze dedykowanej zabawy wygrywa tylko jeden.
W trakcie oczepin prowadzący wesele DJ lub zespół organizuje też kilka konkursów, które mają zaangażować zarówno nowożeńców, jak i gości. Ostatnio dużą popularnością cieszy się m.in. „wycieczka do zoo”, „poznajmy się”, krzesełka, czy też kultowy już pociąg i chusteczka haftowana. Rodzaj i ilość zabaw podczas wesela powinny być ustalane z przedstawicielem zespołu muzycznego z wyprzedzeniem.
I na koniec…
To, jak będzie wyglądał Wasz ślub i wesele zależy tylko i wyłącznie od Was. Jeśli którakolwiek z tradycji regionu do Was nie przemawia lub nie znacie jej historii, zrezygnujcie z niej. Robienie czegokolwiek w dniu ślubu wbrew sobie, bo tak wypada, tak się utarło lub ktoś tego od Was oczekuje, nie ma sensu. Chwile, kiedy wyruszacie w podróż życia, powinny być dla Was wyjątkowe i macie je wspominać z uśmiechem na ustach.